Dela nyhet
Ungdomsavslutningen på Åvallen
9 okt 2018 2 kommentarer
Hej alla,
Therese och Ingrid (Anton och Edvins mammor) ställer upp och har killarna på avslutningen på lördagen, vi tackar för hjälpen!
Det ligger en kallelse ute och vi vill att ni svarar på den så vi vet hur många som kommer.
/Ledarna
Kommentarer
Melvin Jensen 10 okt 2018
LITE INFO FÖR ER SOM LEDER BARNEN PÅ LÖRDAG!
Hej ungdomsledare!
På lördag kör vi avslutning och nedan följer information om upplägget.
Programmet startar kl. 11.00 med att vi samlas lagvis på A-plan. Alla hälsas välkomna och informeras om dagen.
Marina berättar om positiva minnen från lagen och sammanfattar ungdomssäsongen.
Kl. 11.15 ca drar 5-kampen igång. Ledare lotsar sina lag runt stationerna på Åvallen. Ni kommer innan lördag att
få en tid då ert lag serveras korv med bröd och dryck vid klubbstugan. Det är max två korvar med bröd per person som gäller.
Utöver 5-kampen kommer det bland annat att finnas hastighetssensor som barnen kan testa om det blir väntetider. Kiosk
och grill är öppen.
Kl. 13.15 samlas vi återigen vid A-plan för ledarmatch. Matchen spelas 2 x 10 minuter och är bara för skojs skull.
Vi tror att barnen hade gillat de ombytta rollerna där de får heja på sina tränare och vi vill gärna att några fler
anmäler sig!
Vi avslutar efter ledarmatchen senast kl. 14.00.
Avslutningsvis en påminnelse till er som inte redan mailat positivt minne till jenny.karlsson@se.ey.com att göra det.
Vi ses på lördag!
Magnus, Marina, Jenny
Med vänliga hälsningar
Magnus Hammarlund, Rödeby AIF
Via Svenskalag.se
www.svenskalag.se/rodebyaif
Melvin Jensen 12 okt 2018
Hej igen.
Info inför imorgon.
11.00 samling på A-plan för uppställning lagvis. Kort introduktion om dagen och positivt minne per lag
11.15-13.15 femkamp varvat med korv enligt nedan tider
Tider för korv:
Tid Uppe i klubbstugan Omklrum under klubbstugan
11.45 P12 B14 samt B13
12.00 P11 samt F11/12 P10
12.15 P09 samt F07/08 F09/10
12.30 P08 F05/06 samt P05
12.45 P07 samt P06 F04, F03, P04 samt U17
Vid 13.15 samlas alla lagen åter på A-plan efter femkamp. Ni ledare kommer då få dela ut nyckelringar med RAIF-logga till era spelare. Kort efter detta är det ledarmatch
Med vänliga hälsningar
Marina Rosander, Rödeby AIF
Via Svenskalag.se
www.svenskalag.se/rodebyaif